Mis Kokulu Festival

Mis Kokulu Festival

18 Haziran 2016

Seferihisar Turgut Köyü’nde 2015 yazı başında dikimi yapılan lavantaların hasat zamanı geldi. Seferihisar Belediyesi, ilk defa yapılacak olan hasadı güzel bir etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor.

Kendisine has muhteşem kokusuyla bildiğimiz lavanta, son zamanlarda insan sağlığına olan faydalarıyla dikkat çekiyor. Yetiştiği iklim koşulları nedeniyle, Akdeniz Bölgesi öne çıksa da Seferihisar’ın bereketli topraklarının da ekime elverişli olduğu düşünüldü ve ilk olarak Turgut Köyü’ndeki dört dönümlük alana dikildi.

Seferihisarlı üreticilere alternatif ürün olarak sunulmak üzere, Haziran 2015’te ekimi gerçekleşen lavantaların hasat zamanının geldi. Bu nedenle, 18 Haziran 2016 tarihinde “Seferihisar Belediyesi Lavanta Hasat Şenliği” etkinliği düzenlenecek.

Turgut Köyü’nde saat 18.00’da başlayacak olan şenliğin amacı Seferihisarlı üreticilere, mandalina, zeytin, üzüm gibi geleneksel ürünlerin dışında lavantayı tanıtmak.

Program lavanta hasadı ile başlayacak. Daha sonra, lavanta sabunu, lavanta yağı yapımı konukların önünde gerçekleştirilecek. İzmir’in önemli fotoğraf kulüplerinden gelen fotoğrafçıların objektiflerinden fotoğraf çekimleri yapılacak, sokak sanatçıları klasik müzik dinletisi sunacak. Etkinliğe gelen misafirlere yayık ayran ve lavanta çayı ikram edilecek. Ayrıca, köy pazarı, yine konuklar için renkli ve çeşitli ürünleriyle hazır olacak.

HER YER LAVANTA KOKACAK
Tüm İzmirlileri etkinliğe davet eden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Her zaman başka bir tarımın mümkün olduğunu düşündük ve üreticilerimizin daha çok üretmesi için çalışmalar yaptık. Geçtiğimiz yıldan bu güne lavanta üretimini denedik ve lavantanın iklimimizi sevdiğini, hatta çift hasat yapmanın mümkün olduğunu gördük. Bu hasatı bir bayram havası içerisinde kutlayacağız ve alternatif bir üretim modeliyle üreticilerimizi tanıştıracağız. Misafirlerimize lavantadan elde ettiğimiz yan ürünlerin ikram edeceğiz. Kısaca Seferihisar “lavanta” kokacak. Çok keyifli bir gün yaşayacağız. Cumartesi günü Seferihisarlıları, İzmirlileri Turgut Köyümüze bekliyoruz.” dedi.

Lavanta Hasat Şenliği Seferihisar Turgut Köyü’nde 18 Haziran Cumartesi günü Saat 18.00’da gerçekleşecek.

 

18:00 LAVANTA SULARININ ALANA PÜSKÜRTÜLMESİ İLE ETKİNLİK BAŞLANGICI
18:00 AÇILIŞ KONUŞMALARI
TUNÇ SOYER- BELEDİYE BAŞKANI
RESUL ÇELİK- KAYMAKAM
18:10 SEFERİHİSAR BELEDİYESİ İLE TEMA VAKFI ARASINDA MERALARIN REHABİLİTASYON EDİLMESİNE İLİŞKİN PROTOKOL İMZA TÖRENİ
18:20 SEFERİHİSAR BELEDİYESİ HALK DANSLARI TOPLULUĞU GÖSTERİLERİ
18:25 LAVANTA HASATI YAPMADAN ÖNCE NEZİH ÖZTÜRE LAVANTA HASATI HAKKINDA TEKNİK BİLGİ VERECEKTİR.
18:30 LAVANTA TARLASINA GEÇİŞ
FOTOĞRAF ÇEKİMLERİ
HASAT MİZANSENİ
19:00 SAKIZ AĞACI ALTINDA YAYIK AYRAN İKRAMI
BARIŞ MÜZİK VAKFI KONSERİ
19:30 LAVANTA HASATININ ETKİNLİK ALANINA TAŞINMASI
19:50 LAVANTALI SABUN YAPIMI
20:15 LAVANTA YAĞI DAMITILMASI
20:30 AŞK-I SEDA KONSERİ
20:47 İFTAR YEMEĞİ
21:30 FİNAL